13. Rybie nazwiska szkockich premierów

O Szkocji i jej rządzie na ogół mało się mówi. Jednak ostatnio wspomina się o niej w związku z aferą z Islą Bryson.

Isla Bryson jest transkobietą, która trafiła do więzienia z powodu dwu gwałtów, jakie dokonała będąc mężczyzną. W prasie można napotkać takie zaskakujące łamańce językowo-logiczne:

Bryson was convicted of raping two women with „her penis” while still living as a man in 2016 and 2019 / Bryson została oskarżona o gwałt na dwu kobietach (używając) jej penisa, podczas gdy wciąż żyła jako mężczyzna w 2016 i 2019 (roku).

Na początku, zgodnie ze szkockim prawem, umieszczono ją w zakładzie kobiecym (w odosobnionej celi), ale po sprzeciwie wielu środowisk, które przekonywały, że stanowi ona zagrożenie dla współwięźniarek, przeniesiono ją do zakładu męskiego. Niektórzy politycy i dziennikarze nawet zaczęli mówić o niej – on. Zaufanie dla premier Szkocji Nicoli Sturgeon spadło, ponieważ ta sytuacja pokazała, że nowe prawo może doprowadzać do niebezpiecznych dla kobiet sytuacji.

Nie wiem, ilu z Was wie, że „sturgeon” to – jesiotr (ryba, którą ceni się za mięso i kawior). A nazwisko jej poprzednika Alexandra Salmonda wygląda prawie jak „salmon / łosoś”!

Ciekawe, jakie nazwisko będzie mieć kolejny premier Szkocji.

 

Słówka

sturgeon [wymowa: ˈstɜːdʒən], rzeczownik, znaczenie:
– jesiotr

salmon [wymowa: ˈsæmən], rzeczownik, znaczenie:
– łosoś

 

Zdjęcie przedstawia obu ww. premierów, pochodzi ze strony BBC.

 

Wróć do: Ciekawostki.