5. W latach 50-tych Anglicy wierzyli w drzewka spaghetti…, ale jest na to wytłumaczenie

Do 1954 roku w Wielkiej Brytanii istniały kartki na żywność. Były one wprowadzone w czasie wojny, by wyżywić całą populację tym, co wyprodukuje się na Wyspach (Niemcy odcięli Wyspiarzy od dostaw towarów drogą morską, ponieważ chcieli głodem zmusić ich do kapitulacji). W późnych latach 50-tych sklepy wciąż były słabo zaopatrzone. Brakowało wielu towarów, a niektóre potrawy były praktycznie nieznane np. takie spaghetti.

Pierwszego kwietnia 1957 roku program Panorama podał krótką informację o tym, że zbiory spaghetti na południu Szwajcarii były wyjątkowo udane. Łagodna zima oraz brak owada –pasożyta, który regularnie żeruje na drzewkach spowodowały, że spaghetti bardzo obrodziły.

Jak zobaczycie na filmiku, spaghetti rośnie na drzewach. Uprawia się tylko te odmiany, które mają kluski podobnej długości. Ta cecha została wydobyta dzięki wieloletniemu procesowi krzyżowania roślin. Po zebraniu kluski trzeba wysuszyć, a potem można je używać w kuchni.

W 1957 roku kluski spaghetti w sosie pomidorowym były sprzedawane w puszkach. I uważano je za egzotyczne danie. Niewiele osób wiedziało, że są zrobione z mąki.

Wielu nabrało się na tą fałszywą informację i BBC dostała setki telefonów z pytaniem, jak wyhodować „a spaghetti tree / drzewko spaghetti”. Redaktorzy radzili: place a sprig of spaghetti in a tin of tomato sauce and hope for the best / umieść gałązkę spaghetti w puszce po sosie pomidorowym i miej nadzieję, że się przyjmie (dosłownie: miej nadzieję na najlepsze).

Filmik można obejrzeć tutaj. (Koniecznie włączcie napisy. Akcent i wymowa to RP English z lat 50-tych, a więcej o tym pisałam tu.)

Słówka, jakie znajdziemy w tym filmiku, to m.in.:

• Exceptionally heavy spaghetti crop – nadzwyczajnie urodzajny (dosłownie: ciężki) plon spaghetti
• Spaghetti farmer – rolnik uprawiający spaghetti
• Spaghetti harvest – zbiory spaghetti / żniwa spaghetti
• Spaghetti cultivation – uprawa spaghetti
• Vast spaghetti plantations – olbrzymie plantacje spaghetti
• Uniform lengh of spaghetti – jednakowa długość spaghetti (nitki spaghetti mają jednakową długość)
• Homegrown spaghetti – spaghetti z domowego ogródka
• (spaghetti weevil – owad niszczący uprawy spaghetti 😉 )

 

Wróć do: Ciekawostki.

%d bloggers like this: