9. Z jakiego rodzaju DNA my się tak naprawdę składamy?

Może pamiętacie jeszcze ze szkoły, że informacja nt. tego, jak nasz organizm ma wyglądać i funkcjonować, jest zawarta w nici DNA. Ta nić u człowieka (właściwie to jest ona w wielu kawałkach, ale gdyby je wszystkie tak ze sobą połączyć) ma aż 2m długości (i mieści się w mikroskopijnym jądrze komórkowym!).

Tylko 2% tej nici, czyli 4cm, zawiera geny, reszta – nie koduje genów, czyli (tak mnie jeszcze uczono) – nie zawiera żadnej informacji. Głowiono się, jaką funkcję spełnia te 98% i pomysł był generalnie taki, że te 98% ochrania te cenne 2%.

W każdym razie te 98% nazywano „junk DNA” – DNA niskiej jakości – bo w końcu nie zawiera ono genów i stąd niczemu nie służy.

Choć i dziś zachowała się nazwa junk DNA, to naukowcy wykazali, że te 98% nie jest ani bezużyteczne, ani bezwartościowe. Junk DNA pełni funkcje regulacyjne, koordynujące. Wadliwa budowa niektórych odcinków junk DNA (np. jeśli między dwoma genami jest za długi odcinek junk DNA) wyjaśniła przyczynę niektórych chorób genetycznych. (Wiedziano, że są dziedziczne, ale do czasu odkrycia funkcji junk DNA zupełnie nie wiedziano, gdzie szukać przyczyny tych chorób.)

 

Obrazek przedstawia nić DNA. Wykonał go ANIRUDH. Prace tego artysty można go znaleźć na portalu Unsplash.

 

Wróć do: Ciekawostki.