Czy ptaszki na Wyspach ćwierkają po angielsku?

Seria kreskówek z babcią, kotem Sylwestrem, psem Hektorem i kanarkiem Tweety jest jedną z moich ulubionych. Imię Tweety to słowo powstałe ze zlania się „sweetie / skarb, cukiereczek” i „tweet”.

Tweet” może być rzeczownikiem i wówczas oznacza: ćwir albo czasownikiem i wtedy jest to: ćwierknąć. Mi jednakże Tweety mało kojarzy się z ćwierkaniem, a bardziej ze stwierdzeniem „Zdawało mi się, że widziałem kotecka. Dobrze mi się zdawało. Widziałem kotecka.” (Uwaga dotyczy oczywiście kota Sylwestra.)

Tweet” to także wpis na serwisie informacyjnym Twitter, albo („to tweet) – umieścić wpis na Twitterze.

Twitter nie jest wymyśloną nazwą, a jego znaczenie zdradza ikona serwisu – ptaszek z otwartym dzióbkiem. Rzeczownik „twitter” oznacza: serię krótkich, wysokich dźwięków, jakie wydaje ptak (ćwierkanie, świergot). Natomiast czasownik „to twitter” przetłumaczymy jako: ćwierkać, świergotać oraz mówić szybko, nerwowo piskliwym głosem, a przy tym mało przekazać treści (trajkotać, paplać).

Gdybyśmy się tak zastanowili, to Twitter rzeczywiście łączy cechy słowa „tweet” (bo jeden wpis może mieć maksymalnie 280 znaków) i „twitter” (bo na Twitterze jest dużo gadania o niczym).

Nasz wyraz „ćwir” i angielski „twit” to onomatopeje, czyli wyrazy dźwiękonaśladowcze. Zachodzi więc pytanie: czy ptaki wydają dźwięk bardziej podobny do naszego „ćwir”, czy bardziej do angielskiego „twit”?

Powiem Wam, że ja nie mam słuchu muzycznego i dla mnie one wszystkie brzmią tak samo, ale ornitolodzy wykazali, że istnieją nie tylko lokalne gwary ptaków, ale nawet ćwierkanie ptaka miejskiego różni się od ćwierkania ptaka wiejskiego (miejskie ptaki ćwierkają w wyższej tonacji, niż wiejskie; oczywiście cały czas porównania dotyczą tego samego gatunku).

Także wierzcie lub nie, ale ptaki na Wyspach rzeczywiście ćwierkają po angielsku, oczywiście z lokalnym akcentem. A my, ludzie, możemy sobie ćwierknąć „ćwir” na Ćwierkaczu: I tweeted a tweet (on Twitter) / Ja ćwierknąłem/łam ćwir (na Świergocie).

 

Strefa Kujona:

tweet [wymowa: twiːt], rzeczownik (mowa potoczna), znaczenie:
– krótki, wysoki dźwięk jaki wydaje ptak; ćwir
– wpis na Twitterze (media społecznościowe)

tweet, czasownik, znaczenie:
– kiedy ptak „tweets”, to wówczas ten ptak wydaje krótki, wysoki dźwięk; ćwierknąć, świergotnąć
– umieścić wpis na Twitterze; tweetować

twitter [wymowa: ˈtwɪt.ə(r)], rzeczownik, znaczenie:
– seria krótkich, wysokich dźwięków, jakie wydaje ptak; ćwierkanie, świergot
– Twitter (serwis informacyjny / społeczny)

twitter, czasownik, znaczenie:
– ćwierkać, świergotać
– mówić szybko, nerwowo piskliwym głosem, a przy tym mało przekazać treści; trajkotać, paplać

 

Materiały źródłowe (słówka):

 

Zdjęcie wykonała Adina Voicu, a więcej jego prac można znaleźć w serwisie Pixabay.

Jedna myśl w temacie “Czy ptaszki na Wyspach ćwierkają po angielsku?”

 1. Jeśli myślimy – Twitter, to zaraz do głowy przychodzi też słowo “hashtag”.Hashtag jest rodzajem oznaczania wpisów, czy zdjęć w mediach społecznościowych. Wpisy z danym hashtagiem są grupowane, wyświetlane w jednym miejscu, w jednym ciągu.

  hash [wymowa: hæʃ], rzeczownik, znaczenie:
  – symbol # na klawiaturze telefonu lub komputera; jeśli gdzieś dzwonimy i mamy do czynienia z automatem, to czasem możemy usłyszeć: Press the hash key / Naciśnij klawisz krzyżyk (aby np. kontynuować).
  – (pieczona lub smażona) potrawa z drobno pokrojonych kawałków mięsa, ziemniaków i warzyw, jak podaje Wikipedia nazwa ta pochodzi od francuskiego “hacher / siekać” i początkowo “hash” był daniem, które przygotowywało się z resztek np. z obiadu
  – (mowa potoczna) haszysz (narkotyk)

  tag [wymowa: tæɡ], rzeczownik, znaczenie:
  – znacznik w mediach społecznościowych do wpisu lub zdjęcia, grupujący te wpisy (lub zdjęcia)
  – mały kawałek np. papieru, materiału, czy metalu przymocowany do danej rzeczy, zawierający informację; np. price tag – metka z ceną
  – berek (zabawa dziecięca); można sobie wyobrazić, że berek dotykając innego uczestnika zabawy przekazuje mu tag / znacznik berek

Leave a Reply