Stunned Jasiek – dodatek

Jeśli ktoś z Was jest fanem seriali Star Trek, to z pewnością kojarzy zdanie: Set phasers to stun / Ustawcie phasers na ogłuszyć. Phaser to broń używana przez Gwiezdną Flotę (Starfleet) Zjednoczonej Federacji Planet (United Federation of Planets). Trzeba pamiętać, że phasers na ustawieniu „stun” może mieć różne natężenia i członkowie Gwiezdnej Floty próbują zwiększać siłę broni, zanim zdecydują się przestawić ją na „zabij / kill”.

Akcja Star Treków dzieje się kilka wieków do przodu, a w dzisiejszych czasach bronią, która służy od obezwładniania, jest paralizator / stun gun. Policja brytyjska ma w swoim wyposażeniu paralizatory marki Taser, stąd mówi się, że „the police used Tasers / policja użyła paralizatorów” albo „a burglar has been Tasered by the police / włamywacz został unieruchomiony paralizatorem przez policję”.

stun gun [wymowa: ˈstʌn ɡʌn], rzeczownik, znaczenie:
– broń, której użycie sprawia, że dana osoba (lub dane zwierzę) jest poddawana/e małemu szokowi elektrycznemu, który powoduje, że dana osoba (lub dane zwierzę) przez pewien czas nie może się poruszać albo na krótko traci przytomność; paralizator

Taser [wymowa: ˈteɪ.zə(r)], rzeczownik, znaczenie:
– marka paralizatorów używana przez brytyjską policję

Taser (też: to tase), czasownik, znaczenie:
– użyć paralzatora Taser na kimś; porazić kogoś paralizatorem Taser

Zdjęcie pochodzi ze strony policji w Lancashire i można je znaleźć tu.

 

Wróć do: Stunned Jasiek.