10. Gdyby James Howells mógł cofnąć czas…

Gdybym mógł cofnąć czas, to…

Zapewne każdy dokończyłby to zdanie na inny sposób, ale 37-letni Brytyjczyk James Howells z pewnością powiedziałby, że bardzo uważałby, co w 2013 roku wyrzuca do śmieci.

Otóż wyrzucił on do kosza nie ten dysk twardy, co trzeba. Pech chciał, że jego dziewczyna zaraz zawiozła ten i inne komputerowe śmieci na wysypisko.

Dlaczego ten dysk był ważny?

Otóż pan Howells trzymał na nim 8000 Bitcoinów, które nabył jeszcze w 2009 roku. 13 lat temu nie miały one większej wartości. Dziś są one warte ponad 136 milionów funtów.

Obecnie James Howells stara się o pozwolenie na przeszukanie wysypiska. Chce wykorzystać do tego sztuczną inteligencję i roboty psy. Wszystko ma być prowadzone pod okiem ekspertów. Całe przedsięwzięcie ma trwać maksymalnie 12 miesięcy. Niestety na ten moment rada miasta Newport nie chce mu dać pozwolenia. Radni twierdzą, że ta akcja utrudni korzystanie z wysypiska oraz może mieć negatywny wpływ na środowisko.

Bitcoin?

Bitcoin jest rodzajem wirtualnego pieniądza. Został stworzony w 2008 roku. Do początku 2016 roku nie miał prawie żadnej wartości. Natomiast dziś (28.08.2022) jeden Bitcoin kosztuje aż 16 975.28 funtów.

Nazwa Bitcoin pochodzi od słów bit (jednostka informacji używana przez komputer) i coin (moneta).

Słówka

coin [wymowa: kɔɪn], rzeczownik, znaczenie:
– moneta; np. a pound coin / moneta funtowa (jednofuntówka); Toss a Coin to Your Witcher / Rzuć monetę dla swojego Wiedźmina 😉

coin, czasownik, znaczenie:
– wybijać monety
– ukuć powiedzenie, wymyślić słowo; np. Who coined the term 'Brexit’? / Kto ukuł termin „Brexit”?

 

Zdjęcie pochodzi z Wikipedii.

 

Wróć do: Ciekawostki.