Czy masz swoją religion? A może robisz coś religiously?

Może zetknęliście się z reklamą ubrań firmy True Religion albo posiadacie ich parę dżinsów?

Trzeba przyznać, że nazwa jest dość dziwna i wygląda na prowokację. Być może tak jest w istocie, a być może – to tylko wrażenie, bo nie znamy się za dobrze ze słowem “religion”.

Po przeczytaniu tego tekstu możecie ze zdziwieniem stwierdzić, choć siebie o to nie podejrzewaliście, że jednak macie swoją “religion”, a nawet robicie coś “religiously”!

Co to jest “religion”? (To możesz mieć)

Markę ubrań “True Religion” przetłumaczymy na: Prawdziwa Religia. I wyznawca każdej z religii tak właśnie nazwie swoją wiarę. Ale co miał na myśli założyciel firmy Jeff Lubell?

Jeff Lubell:

To me, it meant there are many religions in the world, but there’s only one real religion — and that’s people. And all the people in the world wear jeans. / Dla mnie oznaczało to [True Religion], że jest wiele religii na świecie, ale jest tylko jedna prawdziwa religia – a są nią ludzie. A wszyscy ludzie na świecie noszą dżinsy.

Można wywnioskować, że noszenie dżinsów jest wg Lubella czymś bardzo istotnym, jakimś rodzajem kultu.

Słowniki drugie znaczenie “religion”, podają jako: zainteresowanie, które jest bardzo ważne lub oddziaływanie, które odgrywa ważną rolę. A pokazane przez nich przykłady zwykle odnoszą się do piłki nożnej; np. For him, football is an absolute religion / Dla niego futbol jest absolutnym kultem.

Przymiotnik “religious” (Być może jesteś)

Przymiotnik “religious” nas w sumie nie zaskoczy, bo oznacza: religijny (dotyczący religii) oraz pobożny (o osobie).

Przysłówek “religiously” (Być może coś, co robisz, możesz opisać tym właśnie słowem)

Religiously” ma dwa znaczenia. Pierwszym jest: religijnie, w religijny sposób. I tu zaskoczenia nie ma. Ale to drugie może Wam wyskoczyć w nietypowych miejscach, np.:

– She followed the instructions religiously / Skrupulatnie podążała za instrukcjami

– They go to Greece religiously every year / Co roku regularnie jeżdżą do Grecji

– He visits his mother religiously every week / Odwiedza swoją matkę co tydzień bez żadnego wyjątku

– He exercises religiously every morning / Regularnie ćwiczy każdego dnia rano

Ktoś, kto jest pobożny (religious), będzie robił skrupulatnie, regularnie i bez wyjątku to, co nakazuje mu jego religia. I stąd właśnie wzięło się drugie znaczenie przysłówka “religiously”. Straciło ono ów aspekt religijny i można dziś go napotkać w nieoczywistych miejscach.

 

Strefa Kujona:

religion [wymowa: rɪˈlɪdʒən], rzeczownik, znaczenie:
– religia (zespół wierzeń dotyczących istnienia Boga lub bogów, pochodzenia i celu życia człowieka, powstania świata oraz w związane z nimi obrzędy, zasady moralne i formy organizacyjne); np. Is there always a conflict between science and religion? / Czy zawsze istnieje konflikt między nauką i religią?
– zainteresowanie, które jest bardzo ważne lub oddziaływanie/wpływ, który odgrywa ważną rolę w życiu; np. For him, football is an absolute religion / Dla niego futbol jest absolutnym kultem; Football is a religion for these people / Dla tych ludzi futbol jest kultem; Football has become an alternative religion for many people / Piłka nożna stała się zamiennikiem religii dla wielu ludzi

religious [wymowa: rɪˈlɪdʒəs], przymiotnik, znaczenie:
– religijny (dotyczący religii); np. religious ceremonies / ceremonie religijne; religious beliefs / wierzenia religijne; religious convictions / przekonania religijne
– (o osobie) pobożna, religijna; np. He’s deeply religious and goes to church twice a week / On jest głęboko religijny i chodzi do kościoła dwa razy w tygodniu

religiously [wymowa: rɪˈlɪdʒəsli], przysłówek, znaczenie:
– religijnie, w religijny sposób; np. India is quite diverse, both politically and religiously / Indie są dość zróżnicowane, zarówno politycznie jak i religijnie
– skrupulatnie, regularnie, uważnie, zawsze/bez wyjątku; np. She followed the instructions religiously / Skrupulatnie podążała za instrukcjami; They go to Greece religiously every year / Co roku regularnie jeżdżą do Grecji; He visits his mother religiously every week / Odwiedza swoją matkę co tydzień bez żadnego wyjątku; He exercises religiously every morning / Regularnie ćwiczy każdego dnia rano

 

Materiały źródłowe:


słówka

 

Zdjęcie wykonał Marcos Paulo Prado.

Leave a Reply