Co łączy sierżanta Crabtree i Jęczącą Martę? – dodatek

W serialu „’Allo ‘Allo!” nieustannie przewija się motyw obrazu Upadłej Madonny z wielkim cycem. Autorem tego arcydzieła jest fikcyjny malarz – van Clomp. Obraz jest niezwykle cenny, dlatego wielu chciało go mieć na własność.

Po angielsku nazwa tego obrazu to: The Fallen Madonna with the Big Boobies. “Fallen” to upadła (a fallen woman // upadła kobieta / kobieta lekkich obyczajów), „boobies” to z kolei liczba mnoga od „booby” / (potocznie) pierś kobieca. Czasem tę część anatomii nazywa się też: boob (liczba mnoga – boobs). Słowniki tłumaczą słowa „boob” i „booby” jako cycek. W moim odczuciu jednak słowo „booby” bardziej by jednak odpowiadało naszemu: cycuś (także mamy – Upadłą Madonnę z wielkimi cycusiami).

Obraz Upadłej Madonny rzeczywiście ktoś na potrzeby serialu namalował! W 2018 roku można go było nawet nabyć na aukcji. Najwyższą cenę za niego zaoferował kolekcjoner z Nouvion (w tym miasteczku na północy Francji dzieje się akcja serialu). Było to 15 000 funtów. A czy Wy kupilibyście takie dzieło?

 

boob [wymowa: buːb], rzeczownik, znaczenie:
– (mowa potoczna) cyc, cycek

booby [wymowa: ˈbuː.bi], rzeczownik, znaczenie:
– (mowa potoczna) cycek, cycuś

Na podstawie artykułu ze strony BBC.

Wróć do: Co łączy sierżanta Crabtree i Jęczącą Martę?