11. Czy widziałaś Królową?

8-go września 2022 roku zmarła Elżbieta II, najdłużej panujący monarcha Wielkiej Brytanii. Jej służba trwała 70 lat.

Królowa zawsze była „a constant presence in a changing world // niezmienną/stałą obecnością w zmieniającym się świecie”.

Uosabiała to, co brytyjskie, łącznie ze znanym na świecie tzw. brytyjskim poczuciem humoru. Jest wiele anegdot tyczących się Królowej. Mnie najbardziej podoba się ta:

Któregoś lata, jak to było już tradycją, Królowa przebywała w swojej letniej rezydencji – zamku Balmoral w odludnych rejonach Szkocji. Tam mieszkając Elżbieta II ubiera się zupełnie inaczej, niż tak, jak kojarzymy to z telewizji. Otóż nosi ona ubrania w stonowanych kolorach i chustkę na głowie. Wygląda, jak zwykła babcia.

Królowa, ubrana w te właśnie casual clothes / ubrania codzienne, pewnego dnia udała się na piknik w towarzystwie policjanta w cywilu. Wyglądali razem, jak typowi ludzie z okolic. I właśnie na tę parę natknęli się amerykańscy turyści.

Zapytali oni Królową, czy mieszka „in the area / w okolicy”. Na to ona odparła, że: tak, ma tutaj house / dom. Poinformowała, że właściwie to mieszka w Londynie, ale tutaj też ma dom. Turyści następnie chcieli wiedzieć, jak często przyjeżdża w te okolice. Ona odparła, że odwiedza je już ponad 80 lat.

Amerykanie stwierdzili, że: Well if you’ve been coming up here for 80 years, you must have met the Queen? / Jeśli przyjeżdżasz tutaj już 80 lat, to musiałaś spotkać Królową?

Na co Elżbieta II odparła: Well I haven’t but Dick here meets her regularly / No, ja jej nie spotkałam, ale Dick (tak miał na imię ten policjant) spotyka ją regularnie. Następnie turyści chcieli wiedzieć, jaka Królowa jest charakteru. Dick przyznał, że potrafi być czasami bardzo kłótliwa, ale ma urocze poczucie humoru.

Amerykanie zachwyceni tym, że spotkali kogoś, kto widuje Królową, postanowili zrobić sobie zdjęcie. Podali więc Królowej aparat i poprosili o zdjęcie z Dickiem. Potem turyści zrobili sobie też zdjęcie z Królową. Cały czas ani Elżbieta II, ani Dick nie wyjawili, kim tak naprawdę są.

Kiedy turyści się pożegnali, Królowa przyznała, że chciałaby być: a fly on the wall when he shows these photos to his American friends and hopefully someone tells him who I am / zobaczyć ten moment, kiedy on pokazuje te zdjęcia swoim amerykańskim przyjaciołom i, miejmy nadzieję, ktoś mu mówi, kim ja jestem.

a fly on the wall – dosłownie: mucha na ścianie, a oznacza: niezauważony przez kogoś obserwator

Tutaj można zobaczyć, jak policjant Richard Griffin („Dick” to zdrobnienie od „Richard”) przywołuję tę anegdotę.

 

Zdjęcie wykonała Annie Spratt.

 

Wróć do: Ciekawostki.